Lokalavdelningar

Här finns kontaktuppgifter till de lokalavdelningar som bildats eller är på väg att bildas. Stiften redovisas i bokstavsordning.

Maila info@borgerligtalternativ.nu om något saknas, behöver ändras eller – du kanske själv vill starta en lokalavdelning!

Göteborgs stift

Falkenberg
Angela Malmgren
S:t Lars Kyrkogata 3 B, 31131 Falkenberg
angela.malmgren@telia.com
0346-10025, 0730-943973

Halmstad
Bengt Kjellgren
Fågelvägen25, 30237 Halmstad
bengt@kjellgren.nu
035-187543, 0708-285535

Harplinge-Steninge
Margareta Hultén
Zellsvägen 9, 30560 Harplinge
bengt@hulten.info
0708-392269, 035-50483

Kungsbacka
Bo Hammarstrand
Fasanstigen 1, 42935 Kullavik
hammarstrand@tele2.se
031-912866, 0705-372697

Laholm
John Löfstedt
Strandbyn 7, 31261 Mellbystrand
john.lofstedt@telia.com
0430-25631, 0762-618675

Råda
Allan Andersson
Gnejsvägen 3 A, 43541 Mölnlycke
ega.andersson@telia.com
031-882825, 0708-981333

Storgöteborg
Anders Svensson
Liljeforsgatan 41, 41261 Göteborg
anders.svensson@moderat.se
0707-485776

Söndrum Vapnö
Gunilla Andersson
Klittervägen 46, 30275 Halmstad
hans.gunilla@privat.utfors.se
035-31213, 0737-634646

Thomas Arnström
Onsjö Kaggalid 451, 30591 Halmstad
Thomas.Arnstrom@regionhalland.se
035-53581, 0706-061673

Varberg
Kåge Johansson
Oskarsdalsgatan 3, 43245 Varberg
kage@oskarsdal.se
0340-677260, 0736-844019

Öckerö
Stina Utbult
Hasselvägen 14, 47541 Hönö
stina.utbult@telia.com
031-967352, 0762-435904

Härnösands stift

Jämtland – Härjedalen
Sverker Jonsson
Mo 1525, 83691 Lit
sverker.jonsson@moderat.se
070-5187939

Sundsvall
Patrik Gustavsson
Södermalmsgatan 42, 85235 Sundsvall
ever4sivert@hotmail.com
060-616112, 076-1413957

Karlstad stift

Margareta Nisser Larsson
Alsters Kyrkby 209, 65593 Karlstad
margareta.nisser@msb.se
054-866453, 070-3787995

Hammarö
Johan Lothigius
Laxvägen 36, 663 40 Hammarö
jlothigius@Hotmail.com
054-524550, 070-5244364

Linköpings stift

Linköpings domkyrkopastorat
Rutger Starwing
Drottninggatan 6, 58225 Linköping
rutger.starwing@linkoping.se
013-144125, 0705-164125

Mjölby
Ann-Marie Sjöö
Vammelby Södergård, 59594 Mjölby
utterstad@tele2.se
0142-15398, 070-2208699

Norrköping
Christina Blomqvist
S:t Persgatan 92 Lgh 1202, 60233  Norrköping
norrkoping@borgerligtalternativ.org
011-128833, 0706-944401

Västervik – Södra Tjust
Anders Björkman
S:ta Gertruds väg 154, 59341 Västervik
anders.bjoerkman@telia.com
0490-83883, 070-3709669

Tranås
Siw Warholm
Storgatan 39b, 573 32 Tranås
siw.warholm@telia.com
0140-16971, 0703-971519

Luleå stift

Boden
Helena Nordvall
Kyrkgatan 16 Lgh 1403, 96134 Boden
nordvall.h@gmail.com
070-5315984

Gällivare
Birgit Meier Thunborg
Strömgatan 32, 982 60 Porjus
porjusbirgit@hotmail.com
070-2375615

Haparanda
Bo Kronborg
Repslagaregatan 4B, 95337 Haparanda
bo@kronborg.nu
0922-12287, 0702-496865

Luleå
Signar Hammargren
Tjärhovsgatan 16 Lgh 1101, 97239 Luleå
s.v.hammargren@telia.com
0920-226828,070-5579440

Västerbotten
Ewa Miller
Honungsvägen 3, 90365 Umeå
ewa.miller@gmail.com
0930-31429. 070-6220344

Lunds stift

Bjärred
Christian Idström
Flädie Måns Ols väg 7, 23791 Bjärred
christian.idstrom@teamword.se
046-247608, 070-2074071

Burlöv
Håkan Dahlgren
Lavendelvägen 6, 23254 Åkarp
hakan.dahlgren@sydnet.net
040-465469, 0768-489903

Helsingborg
Eva Åsare
Kopparmöllegatan 13 Lgh 1302, 25435 Helsingborg
eva.asare@comhem.se
042-137096, 0705-407096

Hörby
Anders Malmgren
Boställsvägen 1, 242 32  HÖRBY
0415-13508, 0709-551753
anders.s.malmgren@telia.com

Karlshamn
Britt Kilsäter
Siktvägen 3, 37430 Karlshamn
britt.kilsater@telia.com
0454-31943, 070-6593106

Kristianstad
Ulla Malmgren
Skogsvägen 16, 29143 Kristianstad
malmgrenulla@tele2.se
0703-280313

Landskrona
Johan Sten
Toftavägen 24a, 26175 Asmundtorp
johan.sten@home.se
0418-432090, 0709-940597

Lund
Elisabet Lindqvist
Tordönsvägen 4 I Lgh 1202, 22227 Lund
eliza3796@gmail.com
046-132110, 0706-861873

Malmö
Lena Jönsson
Koristgatan 22 Lgh 1601, 21584 Malmö
lena.jonsson27@comhem.se
040-138913, 0739-436294

Osby
Dag Ivarsson
S Tvärgatan 5, 28332 Osby
dag.ivarsson@cedela.se
0479-10059, 0705-172910

Ronneby-Bräkne-Hoby
Lennart Förberg
Kidövägen 10, 37274 Listerby
lennarth@forberg.se
0708-336033

Simrishamn
Edward Diab
Fridhemsvägen 3, 27295 Simrishamn
eddie.diab@rorum.nu
0414-24070

Staffanstorp
Sune Cederpil
Mångården 27, 24538 Staffanstorp
sune.cederpil@gmail.com
046-256627

Tomelilla
Sven Åkerblad
Målaregatan 1, 27333 Tomelilla
svenakerblad@hotmail.com
0417-13473 0705-542481

Veberöd
Per Jakobsson
Pärongatan 12, 24761 Veberöd
per-j2011@hotmail.com
046-85121, 0706-591175

Ängelholm
Elisabeth Sandberg Kullenberg
Krokgatan 8, 26262 Ängelholm
elisabeth.kullenberg@telia.com
0431-17538, 0709-401179

Skara stift

Alingsås
Katarina Ramnerö-Ödestad
Stockholmsvägen 65, 44193 Alingsås
ramnero@hotmail.com
0322-632126

Borås m o
Jan G Nilsson
Skrymegatan 7, 50447 Borås
jangnilsson@telia.com
033-105689, 0705-120888

Falköpings pastorat
Roland Svensson
Karleby, Lilla Skattegården, 52191 Falköping
roland.g.svensson@telia.com
0515-37075, 0709-801163

Hökensås-Kåkind
Lars Hjertén
Knottvägen 5, 52233 Tidaholm
lars.hjerten@moderat.se
0511-21935, 070-6715431

Ulricehamn m o
Lars-Erik Josefsson
Källebacka säteri 101, 52393 Marbäck
kallebacka@hotmail.com 
0321-20258, 070-2782367

Stockholms stift

Adolf Fredrik
Ulla Pehrson
Västmannagatan 14, 111 24 Stockholm
ulla.m.pehrson@moderat.se
08-411 27 67, 073-96 28 915

Boo
Kenneth Hertzman
Liljekonvaljens väg 57, 13245 Saltsjö-Boo
rk.hertzman@bredband.net
08-715 86 92, 0768-473943

Botkyrka
Anna-Marie Carlsson
Hermelinsvägen 18, 14637 Tullinge
Anna-Marie.C@telia.com
08-7785207, 0702-785207

Brännkyrka, Hägersten, Skärholmen
Lars Richter
Storbergsgatan 30 Hägersten
lars-richter@spray.se
08-6462701, 070-3777696

Danderyd
Elisabet Carlberg
Bengt Färjares väg 11 1tr, 18277 Stocksund
elisabet-carljohan@tele2.se
08-6243966, 070-6245567

Domkyrkoförsamlingen
Simon Nathanson
Lilla Nygatan 20 Lgh 1301, 11128 Stockholm
simon_nathanson@hotmail.com
070-7133087

Engelbrekts församling
Eva Victor
Gasverksv 3, 11542 Stockholm
evavictor7@gmail.com
0709-585782

Christina af Klint
Ordenstrappan 1, 11430 Stockholm
christina.af.klint@svenskhandel.se

Enskede kontrakt
(Enskede-Årsta, Farsta, Skarpnäck och Vantör)

Rut Niska Säfström
Karlskronavägen 6 D 3 tr, 12152 Johanneshov
rut.niska.safstrom@comhem.se
08-6598439, 0733-512504

Gustav Vasa
Anders Thureson
Torsgränd 32 Lgh 1401, 11361 Stockholm
thureson.anders@gmail.com
08-153150, 0702-903643

Hedvig Eleonora
Kerstin Malm
Nybergsgatan 8, 11445 Stockholm
kema@enskildagymnasiet.se
070-9669130

Thomas Mossberg
Nybrogatan 61 Lgh 1202, 11440 Stockholm
thm@comhem.se
08-7564177, 070-7283388

Huddinge
Bengt Säberg
Kommunalvägen 46 Lgh 1401, 14163 Huddinge
bengt.saberg@moderat.se
08-7115262, 070-7195262

Hässelby
Svante Erlandsson
Aprikosgatan 90 Lgh 1102, 16566 Hässelby
svante.erlandsson@telia.com
08-7398756, 070-7359376

Järfälla
Björn Falkeblad
Planvägen 38, 17760 Järfälla
bjorn@falkeblad.nu
08-58034248, 0708-337726

Lidingö församling
Suzanne Fredborg
Källängsvägen 43 1tr, 18144 Lidingö
suzannefredborg@gmail.com
0708-765887

Maria Magdalena
Lena Charpentier
Peter Myndes backe 18, 11846 Stockholm
lena.charpentier@telia.com
08-7616348

Nacka församling
Magnus  Wakander
Blomstervägen 34 lgh1101, 13137 Nacka
magnus@wakander.se

Oscars församling
Annette Lundquist Larsson
Fredrikshovsgatan 3 A Lgh 1204, 11523 Stockholm
annette@borgerligtalternativ.nu
08-6677995, 0736-828042

S:t Matteus
Anna Wahlund
Sankt Eriksgatan 93 Lgh 1101, 11332 Stockholm
anna.wahlund@rekryteramedmera.se
08-328058, 076-6451241

Sofia, Katarina och Högalid
Stefan Ottosson
Drakenbergsgatan 3, 5tr, 11741 Stockholm
stefan.ottosson@comhem.se
08-6458803, 0704-530332

Sollentuna
Björn Karlsson
Höglundavägen 5 B, 19135 Sollentuna
bjornkarlsson1944@telia.com
08-969178, 070-3689178

Solna
Thomas Wallin
Polhemsgatan 7 E, 17158 Solna
thomas.tson.wallin@gmail.com
08-839190, 0734-222149

Spånga-Kista
Jimmy Dahllöf
Lättingebacken 14, 4 tr, 16362 Spånga
jimmy_dahllof@yahoo.se
08-360402, 0735-144768

Sundbyberg
Rolf Tenser
Järnvägsgatan 52 A 3tr, 17235 Sundbyberg
rolf.tenser@ifab.nu
08-297501

Tyresö
Marianne Kronberg
Centralvägen 21A, 135 51 Tyresö
mkronberg1951@yahoo.se
070-6095010

Täby
Rolf E Ericsson
Flottiljvägen 6, 18350 Täby
ericsson@ecofin.se
08-7561383, 0708-981307

Vällingby
Claes Eliason
Kirunagatan 17 8tr, 16268 Vällingby
claes.eliason@moderat.se
0765-762777

Västerhaninge-Muskö
Claes Bäckdahl
Borstgränd 2, 13738 Västerhaninge
claes.backdahl@gmail.com
08-50010609, 0731-546546

Västerled
Johan Hilding
Igelkottsvägen 33, 16757 Bromma
jh@hilnet.se
08-269036, 0760-000749

Västermalm
Yvonne Riddervik
Aluddsvägen 3A, 11265 Stockholm
yvonne.riddervik@aau.se
08-6579952, 070-5948502

Österhaninge
Sten Toll
Sjömansvägen 13,13670 Vendelsö
sten.toll@home.se
0708-180954

Österåker Östra Ryd
Ingela Gardner Sundström
Rydbohemmet, 18494 Åkersberga
ingela.gardner@rydbofriskola.se
08-7329385, 070-3150729

Strängnäs stift

Salem
Donald Molander
Säbytorgsvägen 47, 14461 Rönninge
donald.molander@gmail.com
08-53450450, 073-4362701

Södertälje
Kerstin Lundqvist
Tallhöjdsvägen 19, 152 41 Södertälje
kerstin@lundqvist-reklam.se
070-6576207

Uppsala stift

Enköping
Lennart Thorstensson
Drottninggatan 25, 74530 Enköping
thorstensson.l@telia.com
0171-20885

Hudiksvallsbygden
Rut Bodén
Storgatan 13, 82443 Hudiksvall
rut.b@telia.com
0650-17855

Roslagen
Kjell Pihlgren
Bodal 1035, 760 10 Bergshamra
kjellann@bergshamra.com
0176-261041

Ingmar Wallén
Grundviksvägen 1, 76018 Yxlan
ingmar.wallen@moderat.se
0176-84084, 070-333 88 16

Sigtuna
Sven-Ingvar Holmgren
Kämpastensvägen 5 A, 19331 Sigtuna
svenholmgren@gmail.com
08-59255950, 070-2013040

Uppsala
Arne Sandemo
Malma Backe 2 K, 75647 Uppsala
arne.sandemo@gmail.com
018-321189, 070-3996036

Västerås stift

Borlänge
Anders Bringborn
Villagatan 20, 78475 Borlänge
anders.bringborn@moderat.se
070-222 46 55

Falun
Kristina Lundgren
Hult 25, 79191 Falun
kristina.falun@bredband.net
070-6977722

Hedemora
Love Häggkvist
lovehaggkvist@hotmail.com

Leksand
Björn Fröstad
bjorn.frostad@telia.com

Malung
Gun Byttner
Backbyvägen 3 A Lgh 1201, 78230 Malung
gun.byttner@malung-salen.se
0280-10171

Mora
Per Ericson
per.ericson@moderat.se

Nedansiljan
Agnetha Wallander
agneta.wallander@telia.com

Västerbergslagen
Annette  Göransson-Wingård
Våghalsvägena 20 , 77194 Ludvika
annette@lubb.se

Västmanland
Asta Matikainen Lecklin
Tessingatan 6 Lgh 1104, 72216 Västerås
asta@lecklin.com
021-4711806, 0768-964386

Växjö stift

Emmaboda
Ingvar Gustavsson
Topasstigen 13,36132 Emmaboda
boinguem@yahoo.se
0471-13838, 0706-284065

Jönköping
Marie-Louise Flodin
Solstickegatan 25 Lgh 1001, 55313 Jönköping
maflose@yahoo.se
036-129870, 0705-312961

Villstad
Magnus Ahlström
Päronvägen 22, 33333 Smålandsstenar
ahlstrom.m@telia.com
0371-32229, 0708-909048

Växjö
Bengt Arvidsson
Värendsgatan 24, 35235 Växjö
UB.Arvidsson@telia.com
0470-46500, 070-6303912