Föreningar

Här finns kontaktuppgifter till de föreningar som bildats eller är på väg att bildas. Stiften redovisas i bokstavsordning.

Maila info@borgerligtalternativ.nu om något saknas, behöver ändras eller – du kanske själv vill starta en förening och komma med i arbetet?


Göteborgs stift

Besök Borgerligt alternativ i Göteborgs stifts hemsida och läs mer om stiftet och dess föreningar. Klicka här!

FalkenbergAngela Malmgrenangela.malmgren@telia.com073 - 094 39 73
HalmstadBengt Kjellgrenbengt@kjellgren.nu070 - 828 55 35
Harplinge-SteningeBarbro Henrikssonba.henriksson@sveba.nu070 - 360 68 99
KungsbackaBo Hammarstrandbo.hammarstrand@kungsbacka.se070 - 537 26 97
LaholmVakant
LundbyJerker Schmidt jerker_schmidt@hotmail.com072 - 188 82 14
RådaAllan Anderssonega.andersson@telia.com070 - 898 13 33
StorgöteborgJerker Schmidt jerker_schmidt@hotmail.com072 - 188 82 14
Söndrum VapnöGunilla Anderssongunilla.frosakull@gmail.com073 - 763 46 46
Söndrum VapnöThomas ArnströmThomas.arnstrom@gmail.com070 - 606 16 73
VarbergKåge Johanssonkage@oskarsdal.se073 - 684 40 19
ÖckeröStina Utbultstina.utbult@telia.com076 - 243 59 04

Härnösands stift

Besök Borgerligt alternativ i Härnösands stifts hemsida och läs mer om stiftet och dess föreningar. Klicka här!

Jämtland – HärjedalenSverker JonssonSverker.jonsson1@telia.com070 - 518 79 39
SundsvallPatrik Gustavssonever4sivert@hotmail.com076 - 141 39 57
ÖstersundLeif Westergrenleifwestergren@bredband.net
070 - 646 82 64

Karlstads stift

Besök Borgerligt alternativ i Karlstads stifts hemsida och läs mer om stiftet och dess föreningar. Klicka här!

Karlstads stiftMargareta Nisser Larssonmargareta.nisser@msb.se070 - 378 79 95

Linköpings stift

Besök Borgerligt alternativ i Linköpings stifts hemsida och läs mer om stiftet och dess föreningar. Klicka här!

Folkungabygdens pastoratBirgitta Engholmengholm.sethbirgitta@gmail.com070 - 681 91 64
Linköping
Rutger Starwingrutger.starwing@linkoping.se070 - 516 41 25
NorrköpingChristina Blomqvistnorrkoping@borgerligtalternativ.org070 - 694 44 01
Södra Tjust – VästervikAnders Björkmanandersobjorkman@gmail.com070 - 370 96 69
TranåsSiw Warholmsiw.warholm@telia.com070 - 397 15 19

Luleå stift

Besök Borgerligt alternativ i Luleå stifts hemsida och läs mer om stiftet och dess föreningar. Klicka här!

Boden Helena Nordvallnordvall.h@gmail.com070 - 531 59 84
Norra Norrland (Gällivare, Jokkmokk, Pajala)Birgit Meier Thunborgporjusbirgit@hotmail.com070 - 237 56 15
Haparanda Ann-Charlotte Buchta-c.bucht@outlook.com070 - 205 20 05
LuleåSignar Hammargrens.v.hammargren@telia.com070 - 557 94 40
VästerbottenEwa Millerewa.maria.miller@gmail.com070 - 622 03 44

Lunds stift

Besök Borgerligt alternativ i Lunds stifts hemsida och läs mer om stiftet och dess föreningar. Klicka här!

BjärredOla Ahlqvistola.ahlqvist@telia.com046 - 292 871
HelsingborgBritt Olssonbritt.olsson@bon.pp.se070 - 598 31 45
Höllviken-VellingeMikael Härdigmikael_hardig@yahoo.com076 - 147 03 55
HörbyAnders Malmgrenanders.s.malmgren@telia.com070 - 955 17 53
KarlshamnBritt Kilsäterbritt.e.kilsater@gmail.com070 - 659 31 06
KristianstadUlla Malmgrenmalmgrenulla@tele2.se070 - 328 03 13
LandskronaJohan Stenjohan.sten@home.se070 - 994 05 97
LundAnneli Anderssonanneli_e_andersson@hotmail.com070 - 878 77 71
MalmöLena Jönssonlena.jonsson27@gmail.com073 - 943 62 94
OsbyDag Ivarssondag.ivarsson@cedela.se070 - 517 29 10
Ronneby-Bräkne-HobyLennart Förberglennarth@forberg.se070 - 833 60 33
SimrishamnEdward Diabeddie.diab@rorum.nu0414 - 240 70
SjöboLena Blennow Anderssonlena.b.andersson@gmail.com070 - 640 50 61
StaffanstorpSune Cederpilsune.cederpil@gmail.com046 - 256 627
TomelillaMarianne Åkerbladmarianneakerblad@hotmail.com073 - 360 33 66
VeberödPer Jakobssonper-j2011@hotmail.com070 - 659 11 75
ÄngelholmElisabeth Kullenbergelisabeth.kullenberg@telia.com070 - 940 11 79

Skara stift

Besök Borgerligt alternativ i Skara stifts hemsida och läs mer om stiftet och dess föreningar. Klicka här!

AlingsåsKatarina Ramnerö-Ödestadramnero@hotmail.com0322 - 632 126
Borås m oJan G Nilssonjangnilsson@telia.com070 - 512 08 88
Falköpings pastoratRoland Svenssonroland.g.svensson@telia.com070 - 980 11 63
Hökensås-KåkindLars Hjerténlars.hjerten@moderaterna.se070 - 671 54 31
SkaraSven-Olof Asksven-olof.ask@skara.se070-742 65 18
Trollhättans pastoratArne Samuelssona-samuelsson8@tele2.se070 - 621 75 47
Ulricehamn m oLars-Erik Josefssonkallebacka@hotmail.com070 - 278 23 67

Stockholms stift

Besök Borgerligt alternativ i Stockholms stifts hemsida och läs mer om stiftet och dess föreningar. Klicka här!

BooKenneth Hertzmanrk.hertzman@bredband.net076 - 847 39 43
BotkyrkaAndrei Ignatandrei.o.ignat@gmail.com070 - 544 21 90
Brännkyrka, Hägersten, SkärholmenPeter Odentunpeter.odentun@gmail.com070 - 731 63 52
Danderyd
Gunilla Friisgunilla@friis.se070 - 940 94 95
Engelbrekts församlingEva Victorevavictor7@gmail.com070 - 958 57 82
Enskede kontraktSigurd Persson
info@scanditel.se070 - 647 94 50
Gustav VasaAnders Thuresonthureson.anders@gmail.com070 - 290 36 43
Hedvig EleonoraKerstin Malmkema@enskildagymnasiet.se070 - 966 91 30
Hedvig EleonoraThomas Mossbergthm@comhem.se070 - 728 33 88
HuddingeJohan Bondeclaes.johan.bonde@svenskakyrkan.se073 - 374 52 99
HässelbyElias Granqvisteliasgranqvist@hotmail.com070-730 52 73
JärfällaBjörn Falkebladbjorn@falkeblad.nu070 - 833 77 26
Lidingö församlingSuzanne Fredborgsuzannefredborg@gmail.com070 - 876 58 87
Maria MagdalenaTorsten Lundqvistlundqvisttorsten@gmail.com070 - 092 11 06
Nacka församlingGöran Friskgoeran.frisk@telia.com070 - 614 02 40
Oscars församlingAnnette Lundquist Larssonannette@borgerligtalternativ.nu073 - 682 80 42
S:t MatteusPer Molanderper.a.molander@gmail.com070 - 653 99 56
Sofia, Katarina och HögalidLinda Fryklundfryklund45@gmail.com072 - 748 62 45
Sofia, Katarina och HögalidLena Sjöberglena@mat-konst.se070 - 653 52 00
SollentunaBjörn Karlssonbjornkarlsson1944@telia.com070 - 368 91 78
SolnaThomas Wallinthomas.tson.wallin@gmail.com073 - 422 21 49
Spånga-KistaJimmy Dahllöfjimmy.dahllof@gmail.com073 - 514 47 68
Stockholms domkyrkoförsamlingCarl Wretenbladwretenbladcarl@gmail.com076 - 349 15 14
SundbybergRolf Tenserrolf.tenser@comhem.se08 - 29 75 01
TyresöBengt Verlestambengt@verlestam.se076 - 830 30 50
TäbyRolf E Ericssonericsson@ecofin.se070 - 898 13 07
VällingbyClaes Eliasonvallingby@borgerligtalternativ.nu072 - 214 54 85
VästerledJohan Hildingjh@hilnet.se076 - 000 07 49
VästermalmGeorg Lagerberggeorg.lagerberg@icloud.com
Haninge pastoratSten Tollsten.toll@home.se070 - 818 09 54
Österåkers pastoratIngela Gardner Sundströmingela.gardner@rydbofriskola.se070 - 315 07 29

Strängnäs stift

Besök Borgerligt alternativ i Strängnäs stifts hemsida och läs mer om stiftet och dess föreningar. Klicka här!

NynäshamnÅke Jonssonjonaake.jonsson@gmail.com070 - 395 49 48
SalemOlle Glimvikolle.glimvik@comhem.se070 - 255 65 48
SödertäljeCurth Jacobssoncurthjacobsson@gmail.com070 - 327 19 75
Strängnäs stift – i övrigtMats Ershammarmats.ershammar@gmail.com070-371 87 13

Uppsala stift

Besök Borgerligt alternativ i Uppsala stifts hemsida och läs mer om stiftet och dess föreningar. Klicka här!

EnköpingLennart Thorstenssonthorstensson.l@telia.com0171 - 208 85
FrösåkerAllan Kruukkaallan.kruukka@hotmail.com070 - 428 84 35
Hudiksvallsbygden
Rut Bodénrut.b@telia.com0650 - 178 55
OckelboAnders Nordlanderanders_nordlander@hotmail.com073 - 645 45 48
RoslagenAnders Björkman (ordf)chaffis@telia.com070 - 577 78 09
RoslagenLena Hultin (v ordf)lena@netro.se070 - 392 72 36
SigtunaKarsten Bjärbokarsten@bjarbo.com070 - 891 61 60
UppsalaArne Sandemoarne.sandemo@gmail.com070 - 399 60 36
Uppsala stiftAnna-Karin Westerlundannakarinuppsala@gmail.com070-715 46 61
ValboBengt Palmborgbengt@forsbackawardshus.se070 - 494 62 67

Västerås stift

Besök Borgerligt alternativ i Västerås stifts hemsida och läs mer om stiftet och dess föreningar. Klicka här!

Falun/BorlängeEva Kyrkeva.kyrk@telia.com070 - 771 11 58
HedemoraLove Häggkvistlovehaggkvist@hotmail.com0280 - 101 71
MalungGun Byttnergun.byttner@malung-salen.se0280 - 101 71
MoraPer Ericsonper@ericson.st070 - 665 75 50
VästerbergslagenAnnette Göransson-Wingårdannette@lubb.se
VästmanlandAsta Matikainen Lecklinasta@lecklin.com076 - 896 43 86

Växjö stift

Besök Borgerligt alternativ i Växjö stifts hemsida och läs mer om stiftet och dess föreningar. Klicka här!

Emmaboda Ingvar Gustavssonboinguem@yahoo.se070 - 628 40 65
JönköpingMarie-Louise Flodinmaflose@yahoo.se070 - 531 29 61
VäxjöLars-Erik Carlssonlars-erik.carlsson@hotmail.com 076 - 879 89 51
Växjö stift – i övrigtBengt ArvidssonUB.Arvidsson@telia.com070 - 630 39 12